کریپتو, مفاهیم و مقدمات

Web2 در مقابل Web3

همانطور که جک دورسی بحثی را بر سر عدم تمرکز Web3 ارائه کرد، نگاهی دقیق‌تر به Web2 در مقابل Web3، تاریخچه، ویژگی‌های آنها و آینده هر دو نسخه می‌اندازیم.

جک دورسی

فهرست مطالب

تفاوت های Web2 و Web3 چیست و پیشنهاد آنها چیست؟
بحث در مورد Web3 و ارزش آن یکی از داغ ترین بحث های سال 2022 خواهد بود، به خصوص پس از توییت جک دورسی که در ماه دسامبر در جامعه ارزهای دیجیتال غوغا کرد.
مدیر عامل سابق توییتر استدلال کرد که برخلاف نظر عمومی، Web3 یک نهاد متمرکز است زیرا متعلق به سرمایه گذاران خطرپذیر (VC) و شرکای محدود (LPs) است.

در حالی که پیگیری بحث در چند ماه آینده جالب خواهد بود، این مقاله Web2 در مقابل Web3 را از نقطه نظر فنی تجزیه و تحلیل می‌کند تا خوانندگان بتوانند نتایج خود را در مورد آینده هر دو سیستم اطلاعاتی به دست آورند.

Web1 چیست؟

ما در مورد Web2 و 3 زیاد می شنویم، اما Web1 چه بود؟ این معمولاً به عنوان اینترنت (1991 و 2004) شناخته می شود که شامل وب سایت های محتوای ثابت در قالب متن یا تصویر بدون تعامل زیاد است. نسل اول وب سایت های دوره وب 1.0 محدود به مشاهده غیرفعال محتوا، مانند یک سند/صفحه فقط خواندنی بود.

Web2 چیست؟

Web2 یا Web 2.0 معمولاً به عنوان وب تعاملی و اجتماعی شناخته می شود. در حالی که نسخه قبلی اینترنت عمدتاً توسط توسعه دهندگانی پر شده بود که بازیگران پیشرو در تولید محتوا بودند، Web2 معمولاً شامل برنامه هایی است که به هر کسی اجازه می دهد به راحتی یک خالق باشد. محتوای تولید شده توسط کاربر، سهولت استفاده، فرهنگ تعاملی، مشارکت مستقیم کاربر، و قابلیت همکاری (سازگاری با سایر محصولات، سیستم ها و دستگاه ها) برای کاربران نهایی از ویژگی های اصلی Web2 است. برای اولین بار، هر کسی می تواند هر نوع محتوایی ایجاد کند، یک ویدیو یا عکس آپلود کند، کتاب بنویسد و منتشر کند، روی پست های افراد نظر دهد و به میلیون ها نفر اجازه دهد آن را ببینند. شبکه‌های رسانه‌های اجتماعی متولد شده‌اند و تا سال‌های آینده قهرمانان شبکه جهانی وب خواهند بود. تجارب کاربر پسند نوآورانه راه جدیدی برای برقراری ارتباط را امکان پذیر می کند. کسب‌وکارهایی که بسترهای اطلاعاتی و ارتباطی را فراهم می‌کنند در ازای اطلاعات شخصی مصرف‌کنندگان شروع به شکوفایی کردند. یوتیوب، فیس بوک و توییتر تنها تعدادی از محبوب ترین و موفق ترین شرکت های عصر Web2 هستند. وب پویا با تعامل اجتماعی و مشارکتی بیشتر در همه جای کره زمین مورد استقبال قرار گرفت. با این حال، این با یک مبادله همراه بود، ارائه داده های شخصی و محرمانه در ازای مشارکت مستقیم در شبکه.

چگونه این برنامه ها درآمد کسب می کنند؟

در ابتدا، پس از راه‌اندازی، یک سرویس برنامه کاربردی وب با ساختن یک برنامه مفید که استفاده از آن نیز بسیار آسان است، تا آنجایی که ممکن است کاربران را به کار می‌برد. مانند هر کسب و کاری که نیاز به رشد و شکوفایی دارد، برنامه نیز باید شروع به تولید درآمد کند. این امر با جذب سرمایه گذاران و/یا با فروش داده های شخصی مصرف کنندگان اتفاق می افتد. مداخله سرمایه خطرپذیر اغلب استقلال خدمات را به خطر می اندازد، زیرا سرمایه گذاران نیاز به بازگشت سرمایه دارند که معمولاً به قیمت کیفیت و یکپارچگی تمام می شود.

مسائل امنیتی و حریم خصوصی

متأسفانه، اجازه دادن به استفاده از داده های شخصی یک مشکل عمده دیگر را به همراه دارد: نقض داده ها، معمولی برای شبکه های متمرکز که بر یک نقطه شکست تکیه دارند. تاریخچه Web2 مملو از تخلفاتی است که منصفانه است که فرض کنیم اطلاعات شخصی هرکس در مقطعی نقض شده است. مصرف کنندگان هیچ کنترلی بر اطلاعات خود ندارند. استفاده و ذخیره آن بر سرورهای متمرکز همچنین مداخله، کنترل یا خاموش کردن برنامه‌ها مناسب با منفعت دولت‌ها به آسانی انجام میشد.

Web3 چیست؟

Web3 به عنوان نسل بعدی اینترنت در نظر گرفته می شود، جایی که هر کاری که در Web2 می تواند انجام شود به صورت غیر متمرکز انجام می شود.

این به چه معناست و چگونه منتشر می شود؟

ما مسائل مربوط به تمرکز Web2 را که ممکن است اصالت سیستم ها را به خطر بیندازد و امنیت داده ها و حریم خصوصی مصرف کنندگان را به خطر بیندازد، برجسته کرده ایم. وب 3 قرار است این مشکلات را از طریق بلاک چین و غیرمتمرکز کردن آن حل کند. پلتفرم‌هایی مانند اتریوم برای غلبه بر حریم خصوصی کاربر و نقض داده‌ها از طریق ویژگی‌های غیرقابل اعتماد، باز و بدون مجوز و کاربرانی که از قوانین مشابه اعمال شده توسط یک پروتکل اجماع پیروی می‌کنند ساخته شده‌اند.

اتریوم در حال حاضر محبوب‌ترین پلتفرم برای DApps است، برنامه‌های غیرمتمرکز بلاک چین که باید جایگزین برنامه‌های Web2 شود که ما هنوز از آن استفاده می‌کنیم. نقش مهمی در Web3 توسط NFT ها و متاورس در پلتفرم های بلاک چین ایفا خواهد شد. تمرکززدایی Web3 در روشی که توسعه دهندگان برنامه ها را می سازند نیز منعکس می شود. توسعه‌دهندگان به‌جای ساختن اپلیکیشن‌ها روی یک سرور واحد و ذخیره داده‌ها در یک پایگاه‌داده واحد (معمولاً یک ارائه‌دهنده ابر)، از فناوری بلاک چین از طریق شبکه‌های غیرمتمرکز چندین گره همتا به همتا (سرور) استفاده می‌کنند. کاربران معمولاً برای دسترسی به پروتکل مانند هزینه استفاده از ارائه‌دهنده ابری مانند AWS را امروز پرداخت می‌کنند. به جز وب 3، پول بین شرکت کنندگان شبکه توزیع می شود.

تمرکززدایی مهمترین نوآوری Web3 است. با این حال، مزایای زیر را نیز ارائه می دهد:

FOSS: نرم افزار رایگان و منبع باز که هر کسی آزادانه مجوز استفاده، کپی و مطالعه آن را دارد. این یک کد منبع است که آشکارا به اشتراک گذاشته می شود تا مردم تشویق شوند که داوطلبانه مشارکت کنند.

شبکه بی اعتماد: شرکت کنندگان می توانند بدون دخالت شخص ثالث با یکدیگر تعامل داشته باشند.

پلتفرم های بدون مجوز: کاربران یا ارائه دهندگان برای شرکت در شبکه نیازی به مجوز مقامات ندارند. هیچ کس نمی تواند کسی را مسدود کند یا دسترسی به سرویس را رد کند.

پرداخت‌های توکن بومی: توکن‌ها/سکه‌های تولید شده توسط بلاک چین بدون مرز و بدون اصطکاک هستند. چالش واقعی، و چالشی که جک دورسی در مورد آن صحبت می کرد، ایجاد شبکه های واقعی مقاوم در برابر سانسور، خصوصی و باز مانند بیت کوین خواهد بود. مانند Web2، به نظر می‌رسد که Web3 هنوز عمدتاً توسط شرکت‌های متمرکزی که تحت قدرت و سرمایه شرکت‌های بزرگ، VCها و LP هستند، پر شده است.

یکی از بازیگران برجسته Web3 Andreessen Horowitz است که توسط Marc Andreessen یکی از بنیانگذاران آن است. او به وضوح با دیدگاه جک دورسی مخالف بود و با بلاک کردن او در توییتر به جنجال این کارآفرین واکنش نشان داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.